לוקאליסטית 40, נשואה, שלושה ילדים, שלומדים בעינת הגליל, כרגע גרים בדירה שכורה בכפר בלום. במקור מרחובות ואחר כך תלאביב והיכרות ונישואין עם עפרי בן כפר בלום. "בעצם יש לי סיורים כאן (גליל עליון) ושם (תלאביב), למרות שבמהלך השנים זה בעיקר כאן. בתחילת הדרך הייתי נוסעת הרבה לשם. אבל היום הרבה פחות.

ממתי כבר יותר מעשור.

הסיפור מאחורי "שירתי בצבא במסגרת הגנת הטבע ולאחר מכן נעשיתי מדריכת טיולים בכל הארץ. בעשר השנים האחרונות, החלפתי את סגנון ההדרכה שלי לסיורים היסטוריים מומחזים; שילוב של ניסיון בהדרכות עירוניות שרכשתי בצבא וניסיון עם תשוקה לתיאטרון. וכך מהסגנון הקלאסי של מדריכה עם תרמיל על הגב, נעליים חזקות ובקבוק מים, החלטתי להתאים את סגנון הלבוש לשטח העירוני ואת זמן ההדרכה, שמטבעו קצר יותר בסיורים עירוניים להכרח שנוצר לאחר שנולדה בתי הבכורה.

עם הזמן, המטרה שלי הפכה לממוקדת: להעביר ולשמר את מורשת ההתיישבות. פיתחתי בדרכי במהלך השנים סגנון הדרכה משלי ויש לי עתה, כאן בגליל העליון, חבילה של נושאים הכוללת סיורים של מקומות ותחומים רבים. עושה סיורים בקרית שמונה, במבטא המרוקאי, שאין בו צורך בסיורים מושבים וקיבוצים. וזה יוצא מקסים.

מאז שהייתי ילדה הייתי בתאטרון. הייתי המצחיקנית של המחזור בבית הספר והשתתפתי בחוגי תאטרון ותמיד היה לי את הכישרון לשפות ולמבטאים. יש לי אוזן טובה ואני אוהבת לשחק עם זה. לשמחתי הצלחתי לשלב עם המקצוע של הדרכת טיולים. אז כייף לי."

חזון "אני אוהבת להתעסק במאה חמישים השנים האחרונות של חיינו כאן בארץ ישראל. החזון שלי להפוך להיות מוצר תיירותי מוכר בגליל כך שהעיסוק הזה יהפוך להיות נכס מבוקש, כערך ידע שאנשים רוצים לשמר ולהנחיל. הייתי רוצה שיותר ויותר מקומיים יכירו בחשיבות של הטיול ההיסטורי במחוזותינו כמו שתיירים תלאביבים נלהבים מההיסטוריה שלהם ושהאנשים כאן יכירו בערך המורשת ההיסטורית והתרבותית שלנו.

למה כאן להחלטה לגור בכפר בלום שני גורמים משמעותיים; חינוך, ונדלן. בדירה שכורה בתל אביב נולדו שלושת הילדים שלנו, אבל כשהבכורה עמדה להיכנס לבית הספר נמשכנו למשפחה בכפר בלום ולתקווה לבנות בית (בינתיים קצת תקוע) ולביטחון ולחופש של דשאים ומדרכות ולחינוך הקיבוצי.

 

אתגרים בתרבות הזאת שנסחפנו אליה תרבות הצריכה וההייטק, ידע הפך להיות משהו שולי ביחס לחוויות מרגשות של מהירות, מים ואבק. כל מה שקשור לתוכן הפך להיות זניח בטיול בגליל. האמת היא שלא יודעת אם זה הפך להיות כך או שזה מה שהציבור הורגל אליו לגבי האטרקציות המקומיות. אז האתגר הראשון הוא שיראו בסיורים שלי מעין אטרקציה; כי הסיור שלי משעשע ומצחיק ובהחלט דרך ראויה לבלות בחופשה. זה לא יום עיון משמים. אני יודעת לשלב בין הדבר הכבד הזה של הנחלת מורשת ובין להיות בחופשה.  והאתגר השני, שנובע מהראשון הוא שישלמו בסדר גודל שמשלמים במרכז. על שעתיים סיור בתל אביב אני מקבלת שווה ערך ליומיים עבודה כאן

מתי הכי שמחה כשבאות משפחות. כשמצליחה לתפוס את בני הארבע ובני השמונים כאחד. וזה אחד הדברים הכי קשים. להפוך את הקהל למתעניין ממש ומקשיב ממש במשך שעה וחצי. כך שמתנתקים מהטלפונים וחווים חוויה משותפת משפחתית. לפעמים סבתות לוקחות את הנכדים שלהם ביום הולדת עגול כדי לקרב אותם לעברן, והכי מרגש אותי לראות איך הסבתות עצמן מתפעלות מהידע של הדור הבא ולהיווכח בעניין האמתי שלהם בסיפורים

מה בפנים יש רשימה של סיורים בקטלוג מסודר ואפשר לבחור מתוכם. יש מגוון עשיר. לדוגמה, רק בכפר בלום יש ארבעה מסלולים שונים, שהם למתעניינים ברמות שונות או יכולות גופניות שונות. בראש פינה זה יכול להיות רק המושבה וגם בצפת יש לי סיורים קצרים ועמוקים יותר. בכולם משולב האלמנט התיאטרלי.


מה תעשי כשתהיי גדולה אני מכורה למדורות, והחלום שלי להוביל קבוצת נשים בכל הגדלים להיאספות סביב המדורה כשהמטרה היא להגיע לשלמות ואהבה לגוף שלנו כמות שהוא מתוך תחושת שייכות לשבט הנשי של כאן ועכשיו. אז כשאהיה גדולה אעשה מדורת שבט נשים.

 

בשמת כוכב – אגדה מהלכת

לצפייה בעמוד העסק